En bekymret men håbefuld Bernt

Det er på ingen måder let at have et handicap

Det er ikke let at være forældre til handicappet søn eller datter. Det opleves som svært at have kommunen som samarbejdspartner. Den støtte, der burde være indlysende bliver ofte til en opslidende kamp for at få de rettigheder, som der er krav på.

Det er hårdt arbejde at være mor og far til handicappet barn.

Sørgeligt. Det er meget sørgeligt.

Den landsdækkende forening ”For Lige Vilkår” har netop udgivet en rapport fra forældre til børn med handicap og kronisk sygdom/lidelse. Spørgsmålet var: ”Hvordan oplever forældrene samarbejdet med de kommunale myndigheder og deres tilknytning til arbejdsmarkedet”.

Konklusionerne er rystende og nedslående negative. De burde give anledning til refleksion hos alle, der beskæftiger sig med børnehandicapområdet – både på det kommunale og landspolitiske niveau.

Læs mere: https://www.altinget.dk/artikel/forsker-om-ny-undersoegelse-foraeldre-til-boern-med-handicap-er-blevet-fredloese?fbclid=IwAR1Zmz0iDfFTv7T4P4wN9l8Utu7ZXgUjdjZl8mwr-1mEYwGMeFcGm4pMnRc

 Jeg står for en ledelse med en klar politisk retning med et grønt afsæt, rødt hjerte og inddragelse – derfor vil jeg tage initiativ til:

Socialdemokratiet som de handicappedes garanter for:

  • Nem indgang til det kommunale system – Hver borger skal føle sig set.
  • Tage hånd om forældrene så de føler at blive set.
  • Sikre det gode samarbejde mellem forældre, kommune og institution.
  • Det fleksibel arbejdsmarked skal der arbejdes benhårdt for. Alle skal sikres et godt arbejdsfællesskab.
  • Nyt syn på inklusion.    

Det inddragende samarbejde 

Vores parti skal være garanter for at alle relevante organisationer, erhverv, kommunale led og ikke mindst forældrene skal samarbejde om de gode løsninger for barnet.

 

 

Webmaster